Kategorie B
Zvlášť se hodnotí ovladatelnost a celkový dojem (klid před cvikem, ochota vykonat cviky, ovladatelnost psa) – celkem 10b. Výbava psovoda a psa dle platných propozic. Povely jsou povoleny v libovolném množství a znění, pokud není uvedeno jinak. Cca 5 m od břehu se nachází ve vodě pomyslná hranice, kam smí psovod vejít do vody, pokud je to v popisu cviku povoleno.
Pochvala a odměna po ukončení cviku povolena (pamlsky pouze na vlastní riziko).
Z uvedených cviků budou vylosovány 4 cviky, které psovod provádí v den závodu.
1. Týmové plavání psovoda se psem, s výskokem ze člunu
Pes a psovod se nacházejí ve člunu, cca 30m od břehu. Člun stojí na místě, nepohybuje se. V libovolném pořadí vyskočí pes a psovod na pokyn rozhodčího ze člunu. Pes musí vyskočit samostatně, psovod se může od lodi vzdálit až na cca 10m a přivolávat psa z lodi. Poté plavou k bójce/surfu, který je vzdálený 30m od člunu a 30m od břehu. Bójku/surf obeplavou a pokračují ke břehu. Psovod může mít na nohou ploutve. Pes by se neměl od psovoda vzdalovat na více než 5m. Není povoleno se držet psa za postroj. Není hodnocena rychlost plavání, pouze ovladatelnost psa, aby byl schopen držet se u psovoda, nezavazel v plavání, neobtěžoval psovoda. Zvlášť je hodnocena ochota k výskoku ze člunu. Cvik je ukončen v momentě, kdy psovod i pes dosáhnou břehu. (5b výskok, 10b plavání)
2. Potápění pro předměty
Do vody je odhozen neplovoucí předmět. Cvik je opakován 3x, pokaždé s jiným předmětem. Pro všechny psy jsou předměty shodné. Vypustit psa je možné na povel rozhodčího, který sleduje potápění předmětu a povolí provedení cviku nejdříve v momentu, kdy se předmět dotkne dna. Pes musí potopením předmět vylovit nad hladinu. Pokud pes aport předčasně upustí a ten se znovu potopí, rozhoduje o platnosti pokusu rozhodčí, který vyhodnotí, zda byl předmět opravdu vynesen nad hladinu. V tomto případě je vylovení uznáno za platné. Limit na neomezené množství pokusů k potápění pro jednotlivý předmět je max. 90 sekund. Psovod může opakovaně motivovat aportem, může aport ze dna vytáhnout a opět odhodit, ale současně zde platí pravidlo vyslání psa až po dopadu předmětu na dno. Cvik je ukončen v momentě odevzdání předmětu rozhodčímu nebo pomocníkovi. (5+5+5b).
3. Aport, odhozený ze stojícího člunu
Pes s psovodem se nachází ve člunu cca 20m od břehu. Ze člunu je podélně se břehem odhozen aport psovoda. Jakmile aport volně leží na hladině, je pes vyslán pro jeho přinesení. Pes se samostatně vrací po uchopení aportu do člunu. Je povoleno přivolání psa, pokud by plaval ke břehu. Každé jednotlivé přivolání snižuje bodové hodnocení o 1 bod. Jakmile pes připlave ke člunu, je vytažen na palubu. Cvik je ukončen v momentě vytažení psa na palubu.(10b)
4. Přinesení záchranného prostředku tonoucí osobě
Cca 25m od břehu se nachází ve vodě osoba, která volá o pomoc. Psovod vyšle psa se záchranným kruhem, na kterém se nachází kratší lano, na pomoc. Psovod smí jít do vody se psem 5m (tyčka). Pes musí donést záchranný kruh tonoucímu do takové vzdálenosti, aby jej mohl tonoucí pohodlně bez plavání uchopit. Poté je psem přitažen na břeh. Je povoleno obeplavání tonoucího. Cvik je ukončen v momentě, kdy pes dosáhne břehu. (15b)
5. Aport dvou předmětů s rozlišením pořadí
Na hladinu do vzdálenosti cca 15m do břehu jsou odhozeny dva plovoucí předměty pořadatele. Pes se nachází mimo dohled a nesmí vidět odhazování předmětů. Vzdálenost mezi předměty je min. 15m. Psovod přijde se psem na břeh a ohlásí před vysláním psa rozhodčímu, v jakém pořadí pes aporty přinese. Pes musí jednotlivý aport vynést na břeh a odevzdat do ruky psovoda. Poté je vyslán pro druhý aport. Předsednutí s aportem se nevyžaduje. Pokud pes upustí aport ještě před dosažením břehu, může psovod použít další povely, případně si aport sám z vody podat, ale aport musí být dosažitelný pro psovoda, aniž by vstupoval do vody. Psovod se může na břehu pohybovat, případně i ustupovat od vody do vzdálenosti cca 10m. Je žádoucí, aby pes dodržel pořadí přinesení, které psovod ohlásil rozhodčímu. Pokud zamění pořadí, pouští předměty, vyměňuje, apod. je přiměřeně sníženo bodové hodnocení. Cvik je ukončen v momentě odevzdání obou předmětů rozhodčímu nebo pomocníkovi. (15b)
6. Záchrana tonoucího v bezvědomí přitažením za ruku/bundu/imitace ruky
Psovod se psem se nachází mimo dohled. Tonoucí imituje bezvědomí volným ležením na hladině bez pohybu. Psovod se psem na pokyn rozhodčího přijdou na břeh. Na pokyn rozhodčího tonoucí lehce upozorní pohybem na ruku (mírně plácá do vody příslušnou částí "ruky"). Pes je vyslán pro tonoucího, kterého musí uchopit (ruka v neoprénové rukavici, bunda s vycpaným rukávem, osoba drží v ruce kus neoprénu) a dovléct ke břehu. Cvik je ukončen v momentě, kdy pes dosáhne břehu. (20b).
7. Přinesení lana k surfu osobě v nesnázích
Cca 25m od břehu se nachází osoba na surfu, která volá o pomoc. Psovod vyšle psa s cca 30m dlouhým lanem, aby jej přinesl surfaři na pomoc. Psovod smí jít do vody se psem 5m (tyčka). Pes musí donést lano surfaři do takové vzdálenosti, aby mohl surfař pohodlně lano uchopit. Poté je psem přitažen na břeh. Psovod může pomáhat s tažením druhého konce lana. Cvik je ukončen v momentě, kdy pes dosáhne břehu. (15b)
8. Vlečení nepojízdné lodi za lano ke břehu
Psovod se psem se nachází ve člunu, který je cca 30m od břehu. Na pokyn psovoda pes vyskočí ze člunu, psovod mu podá lano a pes musí samostatně táhnout člun ke břehu. Není povoleno podat lano před výskokem psa ze člunu. Pokud pes váhá s vyskočením je možné mu lano odhodit jako aport, druhý konec ovšem musí psovod držet v ruce, aby bylo možné tažení člunu. Pokud se pes vrací do člunu nebo netáhne ke břehu je povoleno se ztrátou 5 bodů, aby psovod vyskočil ze člunu a směroval psa, přičemž plave ve vodě vedle něj. Cvik je ukončen v momentě, kdy pes dosáhne břehu. (15b)
9. Aport pádla, vyhozeného z lodi
Pes s psovodem se nachází ve člunu cca 25m od břehu. Ze člunu je podélně s břehem odhozeno pádlo do vzdálenosti min. 10m. Jakmile pádlo volně leží na hladině, je pes vyslán pro jeho přinesení. Pes se samostatně vrací po uchopení pádla do člunu. Je povoleno přivolání psa, pokud by plaval ke břehu. Každé jednotlivé přivolání snižuje bodové hodnocení o 1 bod. Jakmile pes připlave ke člunu, je vytažen na palubu. Cvik je ukončen v momentě vytažení psa do člunu. (10b)
10. Záchrana dvou osob
Pes se psovodem se nachází mimo dohled. Ve vodě cca 20m od břehu a současně nejméně 20m od sebe se nacházejí dvě osoby. Jedna představuje tonoucího v bezvědomí, druhá aktivně volá o pomoc. Psovod se psem je přivolán na břeh. Pes je vyslán na záchranu osob, nezáleží na pořadí, psovod nemusí psa nijak směrovat, pokud nechce. Tonoucího v bezvědomí pes uchopí za "ruku" (ruka v neoprénové rukavici, bunda s vycpaným rukávem, osoba drží v ruce kus neoprénu) a přivleče ke břehu. K tonoucímu, který aktivně volá o pomoc, musí pes doplavat na takovou vzdálenost, aby se tonoucí bez plavání mohl chytit za postroj, a nechá se psem odtáhnout ke břehu. Není chybou, pokud pes dokáže přitáhnout obě osoby zároveň. Pro vyslání psa je povoleno jít se psem do vody max. do vzdálenosti 5m (tyčka). Cvik je ukončen v momentě, kdy se oba tonoucí nacházení u břehu. (20b)
11. Nástup, jízda na surfu a výstup
Psovod si samostatně připraví surf do vhodné polohy. Pes mezitím čeká na břehu na určeném místě. Psovod přivolá psa na surf, kde mu dá povel k setrvání. Povolená poloha psa sednutí, lehnutí. Pes by neměl polohy za jízdy měnit. Jakmile pes zaujme polohu a psovod odstrkuje surf po trase cca 15m podél břehu. Po dosažení vzdálenosti psovod vyjde na břeh, ke psa přivolá k sobě (ke mně nebo k noze), pes musí setrvat min. 3 sek., poté se cvik považuje za ukončený. Hodnotí se zejména klid při jízdě, setrvání v poloze, ochota k nástupu a pohybu na neobvyklém povrchu. (10b)
12. Záchrana tonoucího ze člunu
Psovod se psem se nachází ve člunu. Cca 20m od břehu a zároveň od člunu je ve vodě osoba, která se chová jako tonoucí a volá o pomoc. Pes je vyslán ze člunu, musí doplavat na takovou vzdálenost, aby se tonoucí bez plavání mohl chytit za postroj, a nechá se psem odtáhnout zpět do člunu. První přivolání psa ve chvíli, kdy se nachází u tonoucího je povoleno, každé další je hodnoceno snížením o 1 bod. Jakmile pes přitáhne tonoucího ke člunu je pes i tonoucí vytažen na palubu. Cvik končí vytažením psa na palubu. (15b).